۱۶ ترفند درword

۱۶ ترفند درword

–  با فشردن کلید SHIFT + F5 می‌توانید به قسمتیاز متن که بتازگی تغییری در آن ایجاد کرده اید بروید. فشردن مجدد این کلیدها شما را به قسمت‌های تغییریافته قبلی متنمی‌برد

۲- اگر فرمت قسمتی ازمتن را تغییر داده اید، مثلارنگیا نوع فونتآن راعوض کرده اید و حالا می‌خواهیدبه همان وضعیت پیش فرض WORD برگردانید، می‌توانید آنبخش از متن را انتخاب وکلیدهای CTRL + SPACEBAR را فشاردهید.

۳- وقتی می‌خواهید بخشیاز متن را انتخاب نمائید، می‌توانید کلمه ALT راپائین نگه دارید و باماوسDRAG  کنید. این کار باعث می شود عمل انتخاب به صورتمستطیل شکل انجام شود و سرعت شمابه طرز چشمگیری افزایش یابد.

۴- وقتی در حال تایپکردن یک متن انگلیسی هستید و به دنبالمترادف یک کلمهخاصمیگردید، کافیست نشانگر را درکنار و یا در زیر کلمه مربوطه ببرید و کلیدهای SHIFT + F7 را فشار دهید. با این کار فهرستی از کلمات مترادف آن کلمه خاص نمایشدادهمی‌شود.

۵-  در پنجرهPRINT PREVIEW شما می‌توانید پیش ازپرینت گرفتن ، پیش نمایشی از فایل خود را ببینید. برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافیست رویآی MAGNIFIER کلیک نمائید تا اجازه تصحیح درمتن به شما داده شود.
۶-  اگر می‌خواهیدهمزمان دو بخش مختلف از یک DOCUMENT را ببینید، می‌توانیدفایل مربوطه را در نرمافزار WORD باز کرده، ماوس را بالای فلش موجود در بالاینوارلغزان نگه دارید تا نشانگرماوس به شکل دو خط موازی با دو فلش در بالا و پائین آن درآید. آنگاه کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس آن رابه سمت پائین بکشید. حال صفحه بهدو قسمت تقسیم می‌شود که در هر دو بخش همان فایل نمایش داده شده است . راه دیگربرای اینکار استفاده از گزینهSpliteموجود درمنوی Window می باشد.

۷-  فرض کنید یک فایل طولانی دارید و پیدا کردن مطالببرایتان دشوار، کافیست گزینهDOCUMENT MAP را ازمنوی  VIEW انتخاب کنید تا فهرستی از عناوین DOCUMENT شما را نشان دهد. حال با کلیک بر هر عنوان به آن قسمت از فایل خود پرش می‌کنید.

۸- فارسی کردن اعداد در متن :اگر هنگامی که در آفیس زبان کامپیوتررا از انگلیسی به فارسی بر می گردانید اعداد به صورت انگلیسی تایپ می شوند اگر دوستدارید که این اعداد به فارسی تایپ شوند در آفیس در منوی tools به قسمت  Options بروید. در بخش Complex Scripts در مقابل Numeral گزینه Context را انتخاب کنید تا اعداد مطابق متنفارسی و انگلیسی شوند

۹- تایپاعداد کسری : برای وارد کردن اعداد کسری مانند ¼، ½ و ¾ که در کیبوردهای کامپیوتر دیده نمیشوند میتوان به ترتیب کدهای Alt0188, Alt0189, Alt0190 را به کار برد. برای تایپ اعداد حتماً باید از قسمت Numeric Pad که در سمت راست کیبورد قرار گرفته است استفادهشود.

۱۰-  فرمول نویسی در نرمافزار Microsoft Word : به منو View بروید و سپس به Toolbars بروید و Customizeرا انتخاب کنید.در پنجره باز شده بهتب Commands بروید و از قسمت Categories (سمت چپ ) Insert را به حالت انتخابدرآوردید و از سمت راست Equation Editor را انتخاب کنید ( تصویر یک رادیکال با عدد a را دارد ).روی آن کلیک کرده و کلید موس رانگه دارید ، سپس آنرا بکشید و در جایی مناسب از نوار ابزار صفحه اصلی ، مثلا درکنار دکمه Bold رهایش کنید.سپسرو دکمه مربوطه کلیک کرده ، از شما سوالی مبنی بر نصب آن می شود که با زدن دکمه Yes می توانید عملیات نصب راانجام دهید و از این قابلیت استفاده کنید

۱۱-  غیر فعال کردنخط قرمز زیر کلمات در برنامه) word  بررسی املای کلمات):پس از وارد شدن به نرم افزار ورد واردمنوی tools شده وبعد به قسمت options و برگه spelling & grammar می رویم آنگاه تیک کنار check spelling as you type  را بر میداریم.
۱۲- کـــشیدن حـــــروف و کــــلمات : کافی است در هر مکانی از ویندوز ، زبان ویندوز را رویفارسی تنظیم کنید.سپس حرف مورد نظر خود را تایپ کرده و کلیدهای ترکیبی Shift+J راهمزمانبفشارید.

۱۳-  جابجایی متن: با ترفند زیر به راه حلی راحت و سریع برای کپی و یا جابجایی قسمتی ازمتن دست خواهید یافت: ابتدا متن و یا گرافیکی را که تصمیم به حرکت آن داریدعلامتگذاری کنید. صفحه تصویر را با کمک حاشیه‌های آن که در سمت راست و گوشه قابلحرکتند. به قدری جابجا کنید که مکانی را که می‌خواهید عنصر مربوطه به آن اضافه شودکاملا در دید قرار بگیرد. سپس برای جابجایی دکمه <Ctrl> و برای کپی کردن ترکیب دکمه‌های <Ctrl>-<Shift> را کلیککرده و با دکمه راست موش بر روی مقصد کلیک کنید.
توجه: در هنگام تکان دادن ویا بالا و پایین بردن، اجازه تکان دادن نشانگررا ندارید، چرا که که بخش علامتگذاری شده از حالت انتخاب خارج خواهد شد.

۱۴-  انتخاب مکان :قالب‌های اتوماتیک به سختی باموس در یک متن به مکان خاصی انتقال پیدا می‌‍‌کنند. بهترین راه این ایست که در حالیکه دکمه <Ctrl> را کلیککرده‌اید با دکمه‌های جهت کار کنید. با این کار، گرافیک مورد نظر را به اندازه یکپیکسل جابجا می‌کنید. بدون فشار دادن دکمه <Ctrl> قالب اتوماتیک را به خط بعدی انتقال خواهید داد. فاصله میان خطوطو یا بعضی اوقات قالب‌ها را در نوار ابزار در گزینه draw و زیر گزینه reticule می‌توانیدتنظیم کنید و یا تغییر دهید.

۱۵- بایگانی فایل :اینکه نرم‌افزار Word چه پوشه‌ای رابه صورت استاندارد در زمان استفاده از گزینه‌های File->Open یا File->Save نشان می‌دهدمی‌توانید شخصا تعیین کنید تنظیمات مربوطه را می‌توانید در Tools->Options->File   locations->Documents بیابید. اینکه فایل‌هایی را که شخصا درست کرده و به صورت الگو در آورده‌اید در کجا ثبتمی‌شوند، نیز در همان بخش، قسمت User templates قابل مشاهده‌اند. نرم‌افزار Word هنگامی که شمابرای ذخیره نوع فایلی DOT را انتخاب کنیداز این دایرکتوری استفاده می‌کند.
توسط دکمه Modify در همان بخشمی‌توانید تنظیمات مربوطه را تغییر داده و تعیین کنیدکه برای مثال‌ فایل‌های DOT و DOC در کجا ذخیرهشوند.

۱۶- گرافیک درزمینه : می‌خواهید به سندی در Word یک زمینه اضافه کنید تا زیباتر به نظر برسدگزینه‌های Insert->Picture->Autoshapes رابرگزینید. در نوار ابزار پدید آمده فرم مورد نظر را انتخاب کنید. مثلا Startand Banners نشانگر موش تبدیل به یک ضربدر می‌شود و شما می‌توانید گرافیک مورد نظررا در سند وارد کنید و یا آنرا جابجا کنید. در نسخه Word 2000 از منو گزینه Autoshape formatting را انتخاب کنید. در نسخه‌های ۲۰۰۳ یا ۲۰۰۲(ایکس‌پی) قسمت گرافیکی دریک بخش نقاشی وجود دارد. در اینجا از منو گزینه sign area را برگزینید گزینه‌های مورد نظر و قابل دسترس در نسخه‌های مختلف کمیمتفاوت اما در بخش خصوصیات گرافیک موارد کرده همه گزینه‌هایکسانند.
در بخش layout گزینه Send Behind Text را انتخاب کنید. در صورتی که این گزینه در آنجا نبود روی گرافیک دکمه راست موش راکلیک کرده و گزینه‌های Order و Send Behind text را برگزینید. در بخش Colors and Lines می‌توانید رنگ گرافیک راانتخاب کنید. در آخر گزینه OK رافشار دهید وگرافیک را به نقطه مورد نظر خود انتقال دهید.

منبع:فان جو،فانجو

پارس وی دی اس

درباره‌ی فان جو

منو به حال من رها نکن تو که برای من همه کسی اگه هنوزم عاشق منی چرا به داد من نمی رسی....

حتما ببینید

غیرفعال کردن پیغام صفحه خوش آمدگویی در آفیس ۲۰۱۳

غیرفعال کردن پیغام صفحه خوش آمدگویی در آفیس ۲۰۱۳ غیرفعال کردن پیغام صفحه خوش آمدگویی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *