سکته قیمت خودرو

سکته قیمت خودرو

توافقات ژنو قفل بازار را باز نکرد

اخبار اقتصادی – انتظار بازار برای کاهش قیمت‌ها در پی لغو تحریم‌های صنعت خودروبازار خودرو در آستانه مذاکرات ژنو ۳ در حال جان گرفتن بود، اما به گفته فعالان بازار توافقات ژنو باعث شد تا بازار بار دیگر به رکود فرو رود. دلیل اصلی بازگشت بازار به رکود از نگاه فعالان این است که در پی بهبود فضای بین‌المللی و صحبت از لغو تحریم‌های صنعت خودرو، امیدواری کاهش قیمت‌ها بار دیگر در میان مشتریان بازار جان گرفته است.

 

انتظار مشتریان برای کاهش قیمت‌ها در حالی است که اوضاع در شرکت‌های خودروسازی هنوز تغییر محسوسی نداشته و تولیدات خودروسازان نیز با اندک افزایشی همراه بوده است.
یک فعال بازار خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» از رکود دوباره بازار می‌گوید و تاکید می‌کند بر خلاف اعلام رسانه‌های خبری، بازار با کاهش قیمت همراه نبوده است.
او که نماینده فروش محصولات یکی از خودروسازان بزرگ کشور است می‌گوید: خودروسازان هنوز تولید چندانی ندارند؛ بنابراین، قیمت‌ها مانند قبل هستند، انتظار کاهش قیمت، زمانی معنا پیدا می‌کند که تولید خودروسازان افزایش پیدا کند.
شاهد حرف‌های این فعال بازار خودرو آمار تولید خودروسازان است. هرچند تولیدات خودروسازان با رشد همراه بوده و مدیرعامل ایران خودرو نیز از افزایش ۵۳ درصدی میانگین تولید خودرو در این شرکت طی دو ماه گذشته خبر می‌دهد، اما به نظر می‌رسد کاهش تولید به قدری شدید بوده است که حتی این میزان رشد تولید نیز نتوانسته بازار را به تعادل برساند. تولید خودرویی مانند مگان به دلیل مشکلات ایجاد شده در همکاری رنو بسیار کاهش یافته و محصولی مانند تندر ۹۰ نیز به دلیل نبود قطعات به صورت قطره چکانی تولید می‌شود. بر همین اساس به نظر می‌رسد با توجه به اوضاع فعلی تولید و کاهش بیش از اندازه خودرو در بازار «کاهش قیمت‌ها» انتظاری زودهنگام باشد.
اما کاهش قیمت‌ها که حالا مشتریان بازار نزدیک به یک سال است چشم انتظار آن هستند شاید با بهبود روابط خودروسازان کشورمان با خودروسازان بزرگ دنیا امکان‌پذیر باشد. در پی توافقات ژنو خودروسازان کشورمان این امیدواری را به مردم داده‌اند که تولیداتشان به واسطه ارتباط با خودروسازان بزرگ دنیا هم بیشتر شود و هم متنوع‌تر، اما به نظر می‌رسد مشتریان بازار خودرو برای رسیدن به چنین چشم‌اندازی باید صبر زیادی پیشه کنند.
بازار وارداتی‌ها هم تغییر قیمتی چندانی نداشته و کاهشی در آن رخ نداده است. نرخ ارز بعد از توافقات ژنو کاهشی آنی داشت و قیمت آن تا ۲ هزار و ۸۴۰ تومان هم رسید، کاهشی که می‌توانست بر قیمت خودروهای وارداتی اثرگذار باشد، اما تنها چند روز بعد از مذاکرات نرخ ارز بار دیگر به روزهای پیش از مذاکرات بازگشت. با توجه به بازگشت نرخ ارز به نقطه ۲ هزار و ۹۷۰ انتظار برای کاهش قیمت وارداتی‌ها نیز انتظاری بیهوده به نظر می‌رسد.
توافقات ژنو نیز بازار را تکان نداد
بررسی قیمت خودروها در بازار نشان دهنده رکودی است که از هفته گذشته جریان دارد. فعالان بازار عقیده دارند بعد از افزایش قیمتی که به واسطه صحبت‌های وزیر مبنی‌بر کاهش نیافتن قیمت‌ها ایجاد شد، بازار در حال بازگشتن به تکاپو بود، اما کلید توافقات ژنو به قفل بازار نخورد و این بازار بار دیگر به رکود بازگشت.
نگاهی به قیمت خودروهای داخلی، ثبات و حتی کاهش قیمت‌های این بازار را نشان می‌دهد.
اما در رابطه با محصولات خانواده پراید، می‌توان هر سه گزینه افزایش، ثبات و حتی کاهش قیمت را مشاهده کرد. تیبا محصول ملی سایپا طی هفته گذشته افزایشی ۵۰۰ هزار تومانی داشته و حالا به قیمت ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. پراید ۱۱۱ که می‌توان گفت محصولی پرطرفدار در بازار است ثبات قیمت داشته و روی ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باقی مانده است در حالی که مدل‌های ۱۳۱ و ۱۳۲ با کاهش قیمت همراه بوده‌اند، هر کدام از این دو خودرو با کاهشی ۲۰۰ هزار تومانی به ترتیب با قیمت ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شوند.
خانواده پژو ۲۰۶، اما در برخی مدل‌های خود با کاهش قیمت همراه بوده است. تیپ ۲ این خودرو با کاهشی ۵۰۰ هزار تومانی به ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و تیپ ۵ این خودرو نیز با کاهش قیمتی مشابه در حال حاضر ۳۸ میلیون تومان است.
تیپ ۶ که در بازار بسیار کمیاب است، اما با افزایشی ۵۰۰ هزار تومانی همراه بوده و هم‌اکنون ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزش دارد.
در میان صندوقدارهای این خانواده ۲۰۶ مدل V9 تغییری نداشته و روی ۵۰ میلیون باقی مانده است؛ در حالی که مدل V8 آن با کاهشی ۵۰۰ هزار تومانی ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. V20 نیز کمی کوتاه آمده و هم‌اکنون ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
اما تندر ایران خودرو در حالی با ثبات قیمت روی ۳۶ میلیون تومان باقی مانده است که رقیب آن یعنی تندر پارس خودرو ۵۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده و هم‌اکنون یک میلیون تومان از مدل ایران خودرویی‌اش گران‌تر است.
تندر E1 نیز با قیمت ۳۴ میلیون تومان معامله می‌شود که نشان از رشد ۵۰۰ هزار تومانی آن در بازار دارد.
اما فرانسوی قدیمی بازار یعنی پژو ۴۰۵ هفته‌ای با ثبات را طی کرده و در مدل بنزینی و دوگانه سوز خود همچنان روی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۲۹ میلیون تومان باقی مانده است. پارس سال، اما در مقابل کاهشی نیم میلیون تومانی داشته و بار دیگر به ۳۵ میلیون ۵۰۰ هزار تومان رسید.
دو محصول دیگر ایران خودرو؛ یعنی سمند ال.ای رانا نیز هفته‌ای بدون تغییر قیمتی داشته اند، هر کدام از این دو خودرو به ترتیب قیمتی برابر با ۲۸ و ۳۲ میلیون تومان دارند.
مونتاژی‌های خودروسازان نیز هیچ تغییر قیمتی طی هفته گذشته نداشته اند. نیسان ماکسیما همچنان روی ۱۱۵ میلیون تومان باقی مانده و مدل جدیدتر آن؛ یعنی نیسان تیانا نیز مانند هفته‌های قبل با قیمت ۱۴۱ میلیون تومان معامله می‌شود.
مگان نیز که تولید آن به کمترین میزان خود رسیده است در مدل آپشن دار خود همچنان روی قیمت ۸۹ میلیون تومان است.
خودروهای مونتاژی‌ ایران خودرو نیز بدون تغییر مانده‌اند، ویتارای دنده‌ای در بازار ۱۲۶ میلیون تومان است و مدل اتومات آن نیز ۱۳۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

پارس وی دی اس

درباره‌ی فان جو

منو به حال من رها نکن تو که برای من همه کسی اگه هنوزم عاشق منی چرا به داد من نمی رسی....

حتما ببینید

پیش فروش جدید محصولات شرکت سایپا آذر 99

پیش فروش جدید محصولات شرکت سایپا آذر 99 پیش فروش جدید محصولات شرکت سایپا آذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *