اختلاف نظر بر سر ساخت و ساز در مرقد امام(ره)

اختلاف نظر بر سر ساخت و ساز در مرقد امام(ره)

اختلاف نظر بر سر ساخت و ساز در مرقد امام(ره) 

۲۰۹۷۱۶_۱۷۰

ساخت و ساز در حرم مطهر امام خمینی (ره) د هفته های اخیر خبر ساز شده است. برخی می گویند ساده زیستی بنیان گذار انقلاب با این تجملات همخوانی ندارد و برخی معتقداند بنایی برای ماندگاری در تاریخ ساخته اند.

به گزارش فرارو، ماجرا از یادداشت انتقادی حجت‌الاسلام مسیح مهاجری – در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی ۲۸ اردیبهشت ۹۴ – در مورد زرق و برق حرم امام خمینی (ره) شروع شد. نگارنده یادداشت با این استدلال که سکوت و رسانه ای نکردن نگرانی های موجود در این خصوص به مصلحت نیست از آنچه که در سازه مذکور دیده و متعجب اش کرده بود، نوشت. این نوشتار سرآغاز انتقاد به این مساله در رسانه های مختلف بود.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی با علم به این که از سوی متصدیان به عدم بینش بلند مدت متهم خواهد شد، نوشت «فرهنگ مورد اشاره امام در پاسخ به نامه مربوط به مصلای تهران و آنچه در توصیف ساده‌زیستی حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و برتری کوخ‌نشینان بر کاخ‌نشینان فرمودند، محدود به امروز و دیروز نیست بلکه مربوط به تمام زمان‌ها و مکان‌هاست. حرم امام خمینی باید اولین و مهم‌ترین تجلیگاه این فرهنگ باشد تا ترویج آن و ترویج آرمان‌های این نادره دوران میسر گردد.»

بعد از آن با نزدیک شدن سالروز رحلت بنیان گذارانقلاب، سایت جماران تصاویری از مرحله نهایی ساخت و ساز در حرم را که روز چهاردهم خرداد قرار است رونمایی شود، منتشر کرد. انتشار این تصاویر موجی از انتقاد و واکنش را در میان رسانه های جریان اصولگرا به راه انداخت. پس از آن نیز حمید انصاری قائم مقام مرکز حفظ و نشر آثار امام خمینی و سردار شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه توضیحاتی را در این خصوص ارایه کردند.

انتقاد برخی رسانه ها این است که بنای کنونی با شیوه زندگی و طرز تفکر امام خمینی تفاوت دارد. موافقان این اقدام و متولیان مرقد نیز در مقابل این بنا را بنایی عمومی می دانند که با تکیه بر آینده نگری و برای استحکام تا قرن های آینده ساخته شده است.

خبرگزاری فارس در مطلبی – با عنوان از امام ما تا امام «آنها»- نوشت «این سازه با تفکر امام راحل هیچ شباهت و تناسبی ندارد. همان امامی که وقتی آقای جمارانی قصد داشت حسینیه را از لحاظ ساختمانی و فرم عمومی اش تغییر بدهد و به اصطلاح مُدِرن کنند، اجازه این کار را ندادند. »

روزنامه کیهان نیز در یک یادداشت انتقادی نوشت «این روزها اگر راهتان به حرم مطهر امام خمینی(ره) افتاده باشد حتما خواهید دید که دیگر از آن مرقد امام مستضعفین و پابرهنگان خبری نیست بلکه با قصری باشکوه روبه رو می‌شوید که نمی‌تواند نماد امام مبارز و مخالف کاخ‌نشین‌ها باشد. … جالب است که گفته می‌شود بانیان امر برای توجیه این مسئله مدعی شده‌اند که با نگاه به پانصد سال آینده! دست به ساختن چنین قصر باشکوهی زده‌اند!»

گفتنی است برخی رسانه ها نیز در جبهه دفاع از این ساخت و سازها ظاهر شدند. به عنوان مثال سایت اصولگرای مشرق به نقل از سلیمی نمین این مساله را از اشرافی گری جدا کرد و نوشت که «ما اگر برای اماکن عمومی خود خرج کنیم مثلا فرض کنید که سالن‌های تئاتر زیبا بسازیم که همه بتوانند بروند و هنر معماری و مهندسی ما آنجا کاملا بروز پیدا کند نه تنها هیچ اشکالی ندارد و موجب غرور و عزت جامعه می‌شود، بلکه داشتن بناهایی مثل مسجد شیک و مدرن و مجهز همچون مصلی تهران موجب تحقیر جامعه نخواهد بود چرا که این متعلق به همه است از این رو درباره مرقد حضرت امام نیز اینگونه است که اگر با عظمت ساخته شود اشکالی ندارد و نمی‌توانیم بگوییم به طور مثال چون امام علی (ع) ساده‌زیست بود باید حرمش نیز خاکی باشد. نباید این دو مقوله را در هم آمیخت. »

انتقاد به این ساخت و ساز از مرز یادداشت های رسانه ای و استاتوس های فضای مجازی فراتر رفت و به جایی رسید که جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت در گفت و گویی – با افکار نیوز – از ضرورت تحقیق و تفحص در این خصوص و جلوگیری از دله دزدی ها سخن گفت.

۲۰۹۷۱۷_۶۶۹

ادامه این انتقادها و اظهار نظرها متولیان مرقد امام خمینی را نیز به واکنش واداشت. از همین رو محمد علی انصاری دبیر ستاد بزرگداشت مراسم «ارتحال امام خمینی» در جواب منتقدان “زرق و برق” آرامگاه گفت که «حرم امام خانه مردم و خانه تکریم و تعظیم مردم است. … ما از این که انتقاد بشنویم و به ما گفته شود که کجای کارتان اشتباه است و همچنین از این که در آینده از ما محاسباتی خواسته شود استقبال می‌کنیم اما اگر کسی عنوان کند که چون امام ساده بود پس نباید حرم داشته باشد؛ شاید آن فرد دوست نداشته باشد که مردمی که به حرم می‌آیند آرامش داشته باشند. … نمی‌توانستیم روی سازه کاه گلی بنا کنیم و بگوییم سادگی یعنی این، اصلا به نظر من چنین رویکردی یک کاریکاتور است.»

گفتنی است، سردار رمضان شریف، مسوول روابط عمومی کل سپاه نیز به این مساله واکنش نشان داد و نسبت به انتقادها هشدار داد و گفت «طی چند روز اخیر شاهد برخی واکنش‌ها نسبت به بازسازی حرم مطهر حضرت امام (ره) در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بودیم، هر چند پیشنهادات و انتقادات مطرح شده پیرامون این موضوع از سر دلسوزی است اما باید با هوشمندی مراقبت کرد تا خدای ناکرده به نوعی عمل نشود که موجبات سوء استفاده دشمنان امام و انقلاب فراهم آید. … اینکه شبکه منفور و فاسدBBC بعنوان بوق رسوای استعمار پیر انگلیس با سوء استفاده از نظرات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی رندانه و با خباثت بخواهد ساده زیستی امام (ره) را مطرح نموده و ساخت و ساز حرم با شکوه امام (ره) را مغایر با ساده‌ زیستی امام (ره) جا بزند بسیار مضحک و خنده‌دار است. »

به هر حال موج انتقادات رسانه ای نسبت به این موضوع نه تنها فروکش نکرد بلکه بعد از رسانه های اصولگرا به دیگرانی که پیش از آن ساکت بودند هم رسید. روزنامه قانون تصویری از این ساخت و سازها را به عنوان عکس یک خود برگزید و از قول حمید انصاری نوشت «توهین کنندگان یا حسودند یا نادان.»

قانون با چاپ عکسی از مرقد بنیان گذار جمهوری اسلامی نوشت در این ایام که میلیون‌ها نفر از دوستداران امام در این روزها راهی مرقد مطهر ایشان می‌شوند حال و هوای خاصی بر بهشت‌زهرا(س) حاکم شده و بیست وششمین سالگرد بزرگداشت خمینی کبیر به دلیل برخی شیطنت‌ها و انتقام‌گیری‌های سیاسی تحت تاثیرفضاسازی‌های رسانه ای قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه “طرح مسایل مربوط به تجمل در ساختمان مرقد آیت الله خمینی از سوی کسانی صورت می‌گیرد که نسبت به اختلاس‌های گسترده در دولت قبل بزرگوارانه سکوت کرده بودند اما ساخت بنا برای بنیانگذار جمهوری‌اسلامی ایران را پرهزینه و غیرضروری می‌دانند. این توهین‌ها آنقدر تکرار شد که صدای قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار نیز درآورد و به انتقاد گسترده درباره ساخت اشرافی حرم امام راحل واکنش نشان داد.”

به نوشته قانون بعد از سخنان انصاری، تندروهایی که سخنان قائم مقام موسسه را به ضرر خود دیده اند اقدام به فضاسازی رسانه ای کرده و کمپین «یادآوری امام به موسسه امام» در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.

سرمقاله روزنامه فرهیختگان نیز به این موضوع اختصاص داشت. در یادداشت این روزنامه امده است: «کار ساخت آرامگاه امام خمینی پس از رحلت ایشان آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد. پروژه‌ای عظیم که این روزها با انتشار عکس‌های نهایی شده بخش‌هایی از این آرامگاه در سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی باعث شده از یک‌سو انتقاداتی مطرح و از سوی دیگر از ساخت چنین آرامگاهی حمایت شود.»

این یادداشت سخنان رییس روابط عمومی سپاه پاسداران را نقل کرده که با مضحک خواندن انتقادات شبکه‌های خبری بین‌المللی پیرامون هزینه‌های احداث حرم امام خمینی گفت: «اینکه ساده‌زیستی امام را مطرح کنند و ساخت‌وساز حرم باشکوه امام را مغایر با ساده‌‌زیستی ایشان جا بزنند بسیار مضحک و خنده‌دار است.»

 

مرقد امام خمینی,ساده زیستی,اشرافی گری

پارس وی دی اس

درباره‌ی فان جو

منو به حال من رها نکن تو که برای من همه کسی اگه هنوزم عاشق منی چرا به داد من نمی رسی....

حتما ببینید

آیا کاشت مو درد دارد یا خیر؟

آیا کاشت مو درد دارد یا خیر؟ آیا کاشت مو درد دارد یا خیر؟ با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *