خانه » سینما » گفتگو با هنرمندان » مصاحبه خواندنی با گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا

مصاحبه خواندنی با گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا

گلشیفته فراهانی

گفتگویی متفاوت با گلشیفته فراهانی

مصاحبه خواندنی با گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ نیا

که در نمایش یک رویای خصوصی با هم هم بازی شده اند و در این تئاتر بهروز وثوقی نیز در کنار آنها حضور دارد را در ادامه این مطلب بخوانید….

 

گلشیفته فراهانی و سوسن فرخ‌نیا بازیگران نمایش “یک رویای خصوصی” در گفت‌وگویی اختصاصی از تبعید هنرمندان گفته‌اند. گلشیفته فراهانی می‌گوید: «ما تبعیدشدگان، قربانی نیستیم، سلحشوریم.» بهروز وثوقی دیگر بازیگر این نمایش است.

دو نسل متفاوت از بازیگران ایرانی که حالا خارج از ایران در یک نمایش هم‌بازی شده‌اند. در ادامه اجراهای نمایش “یک رویای خصوصی” در شهرهای مختلف، بهروز وثوقی بازیگر نام‌آ سینمای پیش از انقلاب، گلشیفته فراهانی بازیگر سینمای پس از انقلاب ایران و سوسن فرخ‌نیا هنرپیشه تئاتر و کارگردان در شهر بن آلمان به روی صحنه رفتند. نمایشنامه این نمایش نوشته ایرج جنتی عطایی ترانه‌سرا و نمایشنامه‌نویس ایرانی است.

نمایش به موضوع تبعید می‌پردازد. تبعیدشدگانی از دو نسل. یکی جاوید با بازی بهروز وثوقی که نقاش است و دیگری سارا با بازی گلشیفته فراهانی که نقش خواننده موسیقی زیرزمینی را بازی می‌کند.

گلشیفته فراهانی درباره موضوع این نمایش به دویچه وله می‌گوید: «صحبتی که از قبل درباره این تئاتر کردیم این بود که همیشه و به خصوص خارج از ایران “تبعید” به لحاظ سیاسی بررسی می‌شود ولی “تبعید” یک مسئله اجتماعی است. وقتی آدم وارد تبعید می‌شود دچار یک‌سری معضلات می‌شود که خیلی‌ها این مسئله را از یاد می‌برند. در این نمایش هم به معضلات اجتماعی “تبعید” پرداخته می‌شود.»

گلشیفته فراهانی خود از جمله هنرمندانی است که پس از خروج از ایران پرکارتر از قبل به فعالیت هنری خود ادامه داده. از او پرسیدم پس از خروج از ایران، برای ادامه کار هنری، چه‌طور خود را با شرایط و فضای جدید هماهنگ کرد؟ آیا وقفه‌ای هم در کار هنری او اتفاق افتاد؟

گلشیفته فراهانی: ما تبعیدشدگان قربانی نیستیم، سلحشوریم

گلشیفته فراهانی می‌گوید: «اوایلی که از ایران بیرون آمدم وقفه خیلی بزرگی برایم به وجود آمد. شاید چندین سال طول بکشد که آدم بتواند این موضوع را هضم کند. وقتی آدم‌ها از ایران بیرون می‌آیند، حالت‌های مختلفی به‌وجود. یک‌سری دچار افسردگی می‌شوند، یک‌سری کارشان را ادامه می‌دهند، یک‌سری تغییر رشته می‌دهند. برای من هم خیلی سخت بود. نمی‌خواهم از سختی‌های ان بگویم. آدم فقط باید جایگاه خودش را در درون خودش تعیین کند. ما وقتی از ایران بیرون می‌آییم و به خصوص وقتی وارد تبعید می‌شویم، این‌طرف آب هم همه می‌خواهند به شکل یک قربانی به ادم نگاه کنند ولی حقیقت این است که ما قربانی نیستیم. اگر فکر بکنیم که ما همه سلحشوریم، ما همه داریم می‌جنگیم و از آن پوزیشن و وضعیت قربانی و شهیدنمایی دربیاییم، دنیا هم شروع می‌کند یک‌جور دیگر چرخیدن.»

گلشیفته فراهانی ۱۹ تیر ۱۳۶۲ در تهران و در یک خانواده هنرمند به دنیا آمد. او فرزند بهزاد فراهانی و فهیمه رحیم‌نیا و همچنین خواهر شقایق فراهانی بازیگران سینما و تلویزیون است. گلشیفته فراهانی از حدود ۴ سال پیش، زندگی هنری خود را خارج از ایران ادامه می‌دهد.

او درباره وضعیت خود پس از خروج از ایران ادامه می‌دهد: « من هم این دوره را داشتم، شاید سه سال، مثل خیلی‌های دیگر زمانی وحشتناکی را گذاراندم. این دوره به هر حال می‌گذرد، دو سال، سه سال، چهار سال، پنج سال، تا آدم با زبان، با فرهنگ آشنا می‌شود و جا می‌افتد. من همیشه می‌گویم عرض این راه خیلی کم است، آدم به سختی جلو می‌رود ولی طول آن بی‌نهایت است، برعکس ایران که عرض خیلی بزرگی وجود دارد و آدم احساس می‌کند طول وجود ندارد.»

سوسن فرخ‌نیا در این نمایش نقش تینا همسر جاوید (هنرمند نقاش با بازی بهروز وثوقی) را بازی می‌کند که در در تبعیدی ناخواسته روزگار می‌گذراند. سوسن فرخ‌نیا از جمله هنرمندان تئاتر باسابقه خارج از ایران است. از او می‌پرسم نقشی که بازی می‌کند تا چه حد به زندگی هنری خود او شبیه است؟

سوسن فرخ‌نیا به دویچه وله می‌گوید: «فکر نمی‌کنم خودم را بازی می‌کنم ولی می‌توانم بگویم خانم‌های همسن و سال من که ایران را ترک کردند و ۳۰، ۴۰ سال است بیرون از ایران هستند، خارج از وطن در یک کشور غریب و مهمان بچه‌هایشان را بزرگ کردند، خانواده‌شان را راهبری کردند و کارشان را پیش بردند، فکر می‌کنم برای یک هنرپیشه که خودش این‌ها را زندگی کرده راحت‌تر است که نقشی این‌گونه را بازی کند. حتما از این حس‌ها و خاطراتی که طی این سال‌ها در ذهنم ثبت شده می‌توانم خیلی استفاده بکنم که این شخصیت را به نحو بهتری زنده بکنم.»

در قسمت‌های موزیکال نمایش “یک رویای خصوصی” گلشیفته فراهانی چند ترانه اجرا کرد. همچنین ترانه‌‌هایی پیش‌تر ضبط شده با صدای گلشیفته پخش شد.

 
اخرین پست مرتبط

سمانه پاکدل,سمانه پاکدل در شب قدر,عکس سمانه پاکدل,اعتقادات سمانه پاکدل,متن سمانه پاکدل,مصاحبه سمانه پاکدل,بیوگرافی سمانه پاکدل,تصاویر سمانه پاکدل,مطالب جذاب

سمانه پاکدل و اعتقاداتش در شب قدر!

سمانه پاکدل و اعتقاداتش در شب قدر! سمانه پاکدل و اعتقاداتش در شب قدر! سمانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *