خانه » سرگرمی » دانستنی های عمومی » تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶

تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶

تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶

تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶

تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال 96
تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶

تاریخ ولادت حضرت فاطمه زهرا بیستم جمادی الثانی مصادف با ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۶ روز تولد حضرت فاطمه زهرا س می باشد این روز را به تبرک تولد آن حضرت, روز زن و روز مادر نامیده اند ولادت حضرت فاطمه زهرا و روز مادر را به تمامی شیعیان و مادران دنیا تبریک عرض می کنیم

در تاریخ تولد فاطمه علیهاالسلام در بین علمای اسلام اختلاف است. لکین در بین علمای امامیه مشهور است که آن حضرت در روز جمعه بیستم ماه جمادی الثانی سال پنجم بعثت تولد یافته است. (۱)

مکان تولد حضرت زهرا (علیهاالسلام) در شهر مکه و در خانه خدیجه اتفاق افتاد. این خانه در محله‏ای است که در گذشته به آن «زقاق العطارین» یعنی کوچه عطارها می‏ گفتند. رسول خدا (صلی اللَّه علیه و آله) تا هنگام هجرت، در آن خانه ساکن بود. خانه مبارکی که بارها در آن فرشته وحی بر پیامبر (صلی اللَّه علیه و آله) نازل گردید. این خانه بعدها به صورت مسجد درآمد. (۲)

و از آنجا که محل نزول وحی و بخشی از قرآن، زیستگاه پیامبر (صلی اللَّه علیه و آله) و مکان تولد حضرت زهرا (علیهاالسلام) بود، در نظر عموم مسلمین ارزش معنوی و قداستی خاص داشت. و از این رو بارها در طول تاریخ هم‏زمان با تعمیر و توسعه مسجد الحرام، نسبت به مرمت بنای آن اقدام کردند. (۳)

پاورقی

۱- علمای امامیه و علمای عامه در سال ولادت حضرت فاطمه اختلاف دارند. اکثر علمای عامه تولد او را قبل از بعثت می‏دانند. عبدالرحمن بن جوزی در کتاب تذکره‏ی الخواص ص ۳۰۶ می‏نویسد: تاریخ‏نگاران نوشته‏اند که فاطمه‏ی زهرا در سالی متولد شد که قریش به ساختن مسجدالحرام مشغول بودند. یعنی پنج سال قبل از بعثت.

محمد بن یوسف حنفی در کتاب «نظم دررالسمطین» ص ۱۷۵ می‏نویسد: فاطمه در سالی متولد شد که قریش مشغول ساختن کعبه بودند.

طبری در ذخائرالعقبی ص ۵۳ از قول عباس نقل می‏کند که گفت: فاطمه در سالی متولد شد که قریش مغشول ساختن خانه‏ی کعبه بودند و در آن هنگام پیغمبر در سن سی و پنج سالگی بود.

ابوالفرج در کتاب مقاتل الطالبیین ص ۳۰ می‏نویسد: فاطمه قبل از بعثت در سالی که کعبه بنا می‏شد به دنیا آمد. مجلسی در کتاب بحارالانوار ج ۴۳ ص ۲۱۳ می‏نویسد: روزی عبداللَّه بن حسن بر هشام بن عبدالملک وارد شد در حالی که کلبی نیز در مجلس حضور داشت. هشام به عبداللَّه گفت: فاطمه چند سال عمر کرد؟ عبداللَّه در پاسخ گفت: سی سال. سپس همین سؤال را از کلبی نمود. او در جواب گفت: سی و پنج سال. هشام رو به عبداللَّه نمود و گفت: آیا سخن کلبی را شنیدی؟ اطلاعات کلبی در عالم انساب خوب است. عبداللَّه گفت: یا امیرالمؤمنین احوال مادر مرا از من باید پرسید و احوال مادر کلبی را از او.

اما اکثر علمای امامیه مانند ابن شهرآشوب در مناقب ج ۳ ص ۳۵۷، کلینی در اصول کافی ج ۱ ص ۴۵۸، مجلسی در بحارالانوار ج ۴۳ ص ۶ و حیات القلوب ج ۲ ص ۱۴۹، محدث قمی در منتهی الامال ج ۱ ص ۹۴، محمدتقی سپهر در ناسخ التواریخ ص ۱۷، علی بن عیسی در کشف‏الغمه ج ۲ ص ۷۵، طبری در دلائل الامامهٔ ص ۱۰ فیض کاشانی در وافی ج ۱ ص ۱۷۳، این دانشمندان و گروه دیگری نوشته‏اند که فاطمه پنج سال بعد از بعثت تولد یافت: مدرک آنان احادیث است که در این باره از ائمه صادر شده است. ابوبصیر روایت کرده که امام صادق علیه‏السلام فرمود: در بیستم ماه جمادی الثانی در هنگامی که پیغمبر چهل و پنج ساله بود به دنیا آمد. هشت سال با پدرش در مکه بود. و ده سال در مدینه با پدرش زندگی کرد. بعد از پدر بزرگوارش هفتاد و پنج روز زنده ماند و در روز سوم جمادی الثانی در سال یازدهم هجری وفات نمود. (دلائل الامامهٔ ص ۱۰).

اما بر خوانندگان محترم مخفی نیست که وفات حضرت زهرا در سوم جمادی الثانی با داستان هفتاد و پنج روز زنده ماندن آن حضرت سازگار نیست و با نود پنج روز مناسب‏تر است. لذا بعید نیست که لفظ «تسعین» در روایت، با لفظ «سبعین» اشتباه شده باشد.

حبیب سجستانی می‏گوید: از حضرت ابوجعفر علیه‏السلام شنیدم که می‏فرمود: فاطمه دختر محمد، پنج سال بعد از بعثت رسول خدا تولد یافت و در هنگام وفات هیجده سال و هفتاد و پنج روز از عمر شریفش گذشته بود (اصول کافی ج ۱ ص ۴۵۷). در روایتی وارد شده که فاطمه در هنگام عروسی نه ساله بود.

سعید بن مسیب می‏گوید به حضرت علی بن الحسین عرض کردم: پیغمبر در چه سالی فاطمه را به علی تزویج نمود؟ فرمود: یکسال بعد از هجرت، و در آن تاریخ فاطمه نه ساله بود (روضه کافی چاپ نجف سال ۱۳۸۵ هجری ص ۲۸۱).

در کتاب فرائد السمطین ج ۱ ص ۸۸ می‏نویسد که ابابکر و عمر از پیامبر (ص) تقاضا کردند که با فاطمه ازدواج کنند در جواب فرمود: هنوز کوچک است. ولی وقتی علی بن ابی‏طالب خواستگاری کرد مورد قبول قرار گرفت. این حکایت نیز با تولد بعد از بعثت سازگارتر است، زیرا اگر قبل از بعثت تولد یافته بود در آن زمان ۱۸ ساله بود و دختر ۱۸ ساله صغیر نیست.

از امثال این احادیث استفاده می‏شود که تولد فاطمه بعد از بعثت رسول اکرم واقع شده است. صاحب کتاب کشف‏الغمهٔ روایتی نقل کرده که در خود آن حدیث تناقضی وجود دارد: امام محمد باقر فرمود: فاطمه پنج سال بعد از بعثت به دنیا آمد، در همان سالی که قریش مشغول ساختن خانه‏ی کعبه بودند. و در هنگام وفات هیجده سال و هفتاد و پنج روز از عمر شریفش گذشته بود (کشف‏الغمهٔ ج ۲ ص ۷۵).

چنان که ملاحظه می‏فرمایید در خود این حدیث تناقض است. زیرا از یک طرف می‏گوید: فاطمه پنج سال بعد از بعثت بدنیا آمد، و در هنگام وفات هیجده ساله بود. از طرف دیگر می‏گوید: در هنگام تولد آن جناب، قریش مشغول ساختن خانه‏ی کعبه بودند. در صورتی که این دو مطلب قابل جمع نیستند زیرا خانه‏ی خدا پنج سال قبل از بعثت تجدید بنا شد نه بعد از بعثت. بهر حال باید در این حدیث اشتباهی رخ داده باشد. یا باید گفت کلمه‏ی «قبل البعثه» اشتباهاً به کلمه «بعد البعثه» تبدیل شده یا جمله «و قریش تبنی البیت» از طرف راوی اضافه شده است. کفعمی در مصباح می‏نویسد: فاطمه در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد (بحار ج ۴۳ ص ۹).

چنانکه ملاحظه فرمودید در بین علمای اسلام در مورد تاریخ تولد زهرا اختلاف شدیدی وجود دارد، اما چون اهل‏بیت تولد آن حضرت را پنج سال بعد از بعثت دانسته‏اند قولشان بر قول تاریخ‏نویسان عامه مقدم است. زیرا ائمه اطهار و اهل‏بیت پیغمبر و فرزندان زهرا، بهتر از دیگران از سن مادرشان خبر دارند.

ممکن است کسی بگوید که: خدیجه در سال دهم بعثت وفات نمود و در هنگام وفات شصت و پنج ساله بود. بنابراین، اگر فاطمه در سال پنجم بعثت تولد یافته باشد باید خدیجه در سن پنجاه و نه سالگی آبستن شده باشد. چگونه می‏توان این مطلب را باور کرد؟!.

ما در پاسخ به این اشکال می‏توانیم دو مطلب را بگوییم:

اولا: این موضوع مسلّم نیست که خدیجه در هنگام وفات شصت و پنج ساله باشد. بلکه بنابر قول ابن‏عباس باید سنش در موقع آبستن شدن به فاطمه، در حدود چهل و هشت سالگی باشد. زیرا ابن‏عباس می‏گوید خدیجه در سن بیست و هشت سالگی با پیغمبر عروسی کرد (کشف الغمهٔ ج ۲ ص ۱۳۹) و قول ابن‏عباس نیز بر سایرین تقدم دارد. زیرا خویشان پیغمبر بهتر از دیگران از وضع داخلی خودشان اطلاع دارند.

بنابراین روایت، خدیجه در هنگام بعثت رسول خدا، چهل و سه ساله بوده و در سال پنجم بعثت که سال تولد فاطمه است در حدود چهل هشت سال عمر داشته و آبستن شدن در این سنین غیر عادی نیست.

ثانیا: اگر قول ابن‏عباس را هم قبول نکنیم و بگوییم خدیجه در سن چهل سالگی ازدواج کرده و قاعدتا باید در سن پنجاه و نه سالگی آبستن شده باشد، باز هم امر محالی نیست زیرا فقها و دانشمندان نوشته‏اند که زنهای قرشی تا سن شصت سالگی عادت می‏شوند و آبستن شدن نیز برایشان امکان دارد. خدیجه هم از طائفه قریش و مشمول این قاعده است.

بعلاوه، درست است که آبستن شدن زن در این سنین نادرالوقوع است لکین در تاریخ نمونه‏هایی داشته و دارد: زنی به نام اکرم موسوی در «سرخون» بندرعباس دو قلو زایید.

این زن ۶۵ سال دارد و شوهرش ۷۴ ساله است… یک پزشک معروف به خبرنگار اطلاعات اظهار داشت به طوری که تاریخ پزشکی نشان می‏دهد کم سن‏ترین زنی که حامله شده است فقط چهار سال و هفت ماه داشت و مسن‏ترین مادران جهان ۶۷ ساله بوده است. (اطلاعات ۲۸ بهمن ۱۳۵۱).

یک زن ۶۶ ساله‏ای به نام شوشنا در اصفهان وضع حمل کرد و پسری را به دنیا آورد. یحیی شوهر این زن به خبرنگار اطلاعات گفت: هشت فرزند دارم. چهار پسر و چهار دختر. بزرگترین فرزندم ۵۰ ساله و کوچکترین آنها ۲۵ ساله است. (اطلاعات ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۱).

چه مانع دارد خدیجه نیز یکی از همین افراد کمیاب باشد؟.

در خاتمه لازم است بدین نکته توجه داشته باشید که اختلافی که در مورد تاریخ تولد فاطمه دیده می‏شود، به سن شریفش هنگام ازدواج و وفات نیز سرایت می‏کند. زیرا اگر تاریخ تولد را پنج سال قبل از بعثت بدانیم باید در هنگام ازدواج در حدود هیجده ساله باشد و در هنگام وفات، بیست و هشت ساله، اما اگر پنج سال بعد از بعثت متولد شده باشد، باید در هنگام عروسی در حدود نه ساله باشد و در هنگام وفات هیجده ساله.

۲- کامل ابن‏اثیر ج ۲ ص ۴۰٫

۳- شفاءالغرام ج ۱ ص ۲۷۲- مراهٔ الحرمین ج ۱ ص ۱۸۹/ ۱۹۲٫

منبع: هیئت فاطمیون چترود

تاریخ روز مادر و ولادت حضرت فاطمه زهرا در سال ۹۶اخرین پست مرتبط

عکس پروفایل محرم ، پروفایل کربلا ، پروفایل امام حسین عاشورا و تاسوعا,فان جو,عکس هاي ماه محرم | عکس پروفايل محرم پوستر هاي محرم,عکس هاي ماه محرم + متن | عکس نوشته پروفايل محرم, تصاوير محرم با متن هاي زيبا,عکس نوشته پروفايل محرمي + متن,کارت پستال هاي ماه محرم,کارت پستال محرم,کارت پستال هاي ماه محرم ??,کارت پستال عاشورا,کارت پستال امام حسين (ع), کارت پستال ابا عبدالله,عکس و کارت پستال محرم , پوستر محرم, عکس محرم ??, عکس محرم, عکس محرم ??, تصاوير محرم, کارت پستال محرم, کارت پستال عاشورا, عکس هاي محرم, عکس تسليت محرم, کارت شهادت امام حسين, کارت پستال ويزه محرم, محرم, ,muharram,عکس,عکس ايام محرم,عکس ماه محرم,عکس محرم,عکس مخصوص ماه محرم,عکس هاي ماه محرم,عکس هاي محرم,عکس هاي مخصوص محرم,عکس هاي ويژه ماه محرم,ماه محرم,محرم,عکس‌هاي ماه محرم,تصاوير ماه محرم,عکس‌هاي مناسبتي,عکس‌هاي مذهبي,عکس‌هاي ماه محرم,عکس محرم,محرم,ماه محرم,کارت پستال ماه محرم,کارت پستال يا حسين,عکس‌هاي يا حسين,تصاوير يا حسين,کارت پستال تسليت ماه محرم,کارت پستال واقعه روز کربلا,کارت پستال کربلا,کارت ستال,کارت پستال مذهبي,کارت پستال مناسبتي,دانلود والپيپر محرم,دانلود عکس با کيفيت مرحم,دانلود تصاوير با کيفيت محرم,دانلود عکس بزرگ از محرم,دانلود تصوير بزرگ محرم,دانلود پس زمينه با کيفيت محرم,دانلود پس زمينه با سايز بالا محرم,دانلود کاغذ ديواري محرم,دانلود مجموعه والپيپر محرم,دانلود پک والپيپر محرم,,moharam wallpapers pack free download,muharram,مجموعه والپپيپر ماه محرم,ساير,والپيپر,والپيپر محرم,والپيپر محرم hd,والپيپر محرم 1395,والپيپر با موضوع محرم,والپيپر محرم براي کامپيوتر,والپيپر مذهبي,والپيپر مذهبي زيبا,پس زمينه مذهبي,پس زمينه محرم,والپيپر ويژه محرم,عکس مذهبي,عکس هاي مذهبي,تصاوير مذهبي,عکس مذهبي با کيفيت بالا,عکسهاي مذهبي جديد,

متن شعر و نوحه برای زنجیر زنی و سینه زنی تک و سه ضرب محرم

متن شعر و نوحه برای زنجیر زنی و سینه زنی تک و سه ضرب محرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *