خانه » گالری عکس » بیوگرافی افراد مشهور » بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور

منصور ستاری (۲۹ اردیبهشت ۱۳۲۷ – ۱۵ دی ۱۳۷۳) با نام مستعار سورنا، از فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نظامی شرکت‌کننده در جنگ ایران و عراق بود.[۱]

 

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور,Thk[,,فانجو, منصور ستاری نابغه نیروی هوایی + علت شهادت,بیوگرافی منصور ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,شهید ستاری ,همسر شهید ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,عکس حمیده پیاهور,

زندگینامه: منصور ستاری (۱۳۲۷ – ۱۳۷۳)

منصور ستاری در سال ۱۳۲۷ در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود. پدرش، مرحوم حاج حسن شاعری فاضل بود که دیوانی از او به نام «ماتمکده عشاق» به یادگار مانده است.

منصور ستاری دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد ورامین و دوران متوسطه را در قریه «پوینک» باقر آباد به پایان رسانید. وی در طول دوران تحصیل همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می‌رفت.

  • شهدای دفاع مقدس / چهره‌های دفاعی ایران / نهادهای دفاعی ایران / تجهیزات دفاعی ایران / دفاع مقدس

شهید بزرگوار پس از اخذ دیپلم متوسطه ، در سال ۱۳۴۶ وارد دانشکده‌افسری شد و پس از پایان دوره‌دانشکده به درجه ستوان دومی نایل آمد . در سال ۱۳۵۰ جهت طی دوره‌علمی کنترل رادار به کشور آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره یکساله، در سال ۱۳۵۱ به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.

  • سالگرد شهادت امیر سرلشکر منصور ستاری

شهید ستاری در سال ۱۳۵۴ در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد . تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود که با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی تحصیل را کنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت.

وی افسری مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود. طرح‌ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم‌های راداری، پدافندی به اجرا گذاشت که در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان نمود.

تیمسار ستاری به علت فعالیتهای بیش از حدی که در اجرای طرح‌های جنگی از خود نشان داد، درسال ۱۳۶۲ به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد.

منصور ستاری-Www.Funjoo_Ir_فان جو

طرح‌ها و برنامه‌هایی که شهید ستاری ارائه می‌داد بسیار منطقی، عملی، کاربردی و مؤثر بود . از این رو در سال ۱۳۶۴ به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی که از خود نشان داد ، در بهمن ماه سال ۱۳۶۵ با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.

در عملیات خیبر وقتی در محاصره بمباران شیمیایی او ماسک خود را تقدیم به پیرمردی که راننده لودر بود کرد را همه به یاد دارند. براثر این اقدام وی تا زمان شهادت از شامه بویایی بی بهره شده بود و تا پایان عمر این موضوع را مخفی می کرد.

۴ رکن اقدامات شهید ستاری:

۱ـ طرح و برنامه صحیح از ابتدای فرماندهی همراه با آینده نگری هرچه ژرف تر.
۲ـ سازماندهی نیروی انسانی متعهد و کارا = مستعد و مبتکر و بیش از همه خوداتکا و خودباور در پروژه های توسعه پیشرفت.
۳ـ تأمین وسایل و تجهیزات با بهره گیری حداکثر از منافع موجود داخلی و با تکیه بر اهداف خودکفایی کشور.
۴ـ اعمال مدیریت پویا و متکی بر روابط انسانی و ایجاد محیطی هرچه مناسب تر برای تشریک مساعی همگانی.
شهید ستاری با برنامه ای منسجم که در پیروزی نهایی بسیار مؤثر افتاد به کار پرداخت.

منصور ستاری-Www.Funjoo_Ir_فان جو

برخی از اقدامات مهم و بنیادین شهید ستاری:

  • تأسیس دانشکده پرواز (خلبانی) این آرزوی دیرینه هر ایرانی وطن پرست و پرسنل نیروی هوایی بود. اولین سری دانشجویان خلبانی در مهرماه سال ۱۳۶۷ وارد دانشکده پرواز شدند.
  • تأسیس دانشگاه هوافضا با ۸ گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی ـ مجموعه های کارشناسی و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالی.
  • تأسیس دانشکده پرستاری و راه اندازی مرکز تحقیقات و آموزش پزشکی (پاتولوژی) نیروی هوایی.
  • توجه به آموزش کارا (حین خدمت) و آموزش پرسنل رده میانی.
  • ایجاد هنرستان کارودانش ـ فنی و حرفه ای درمرکز آموزشهای هوایی و اجرای برنامه های آموزش و پرورش برای افرادی که حداکثر با سن شانزده سال به استخدام نهاجا درآمده بودند تا بتوانند همانند دانش آموزان دبیرستان به تحصیل بپردازند و دیپلم رسمی کشور به آنها اعطاشود.
  • ایجاد شبکه دیده بانی به منظور تقویت سیستم پدافندی کشور ـ ایجاد شبکه دیده بانی بصری ـ ایجاد موانع هوایی بر فراز دره ها، گذرگاهها و ارتفاعات و…

منصور ستاری-Www.Funjoo_Ir_فان جو

شهیدستاری که به واقع معماری آینده نگر برای سیستم پدافند هوایی کشور بود با راه اندازی تأسیسات و امکانات جدید تعمیر و نگهداری و نیز اجرای پروژه هایی نظیر پروژه اوج و نیز راه اندازی مرکز پژوهش، تحقیقات و آموزش (پتا) توان نگهداری نیرو را تقویت و به چندین برابر قدرت قبلی ارتقاداد. این مهم برای کشوری که پایه های صنعتی اش تقریباً ضعیف بود کاری شگرف می باشد.

ایجاد مؤسسات فنی و صنعتی پیشرفته برای آموزش پروازی مرحله مقدماتی دانشجویان خلبانی با کمک مهندسین و متخصصین نهاجا با ساخت هواپیمای پرستو. این هواپیما از نظر امکانات عملیاتی تقریباً شبیه هواپیمای بونانزای ساخت آمریکا می باشد.

یکی از مهمترین فعالیتهای سرلشگر شهید منصور ستاری طی سالهای ۶۶ الی پایان جنگ تحمیلی اسکورت ناوگان تجاری کشتی های نفتکش ایران در خلیج فارس و دریای عمان تا خروج آنها بود. انجام عملیات اسکورت باتوجه به حجم عملیات جنگی و مضافاً حجم عملیات عادی و روزانه نهاجا کاری بس عظیم بود.

نگهداری مجتمع پتروشیمی بندرامام، حفاظت از میدان گازی کنگان و مواردی نظیر اینها یادآور اقدامات و جانفشانی های عقابان تیزپرواز و پرسنل پدافندی نیروی هوایی تحت فرماندهی و مدیریت این بزرگوار همیشه به یادماندنی است.

طراحی و ساخت خودروشمس ایجاد خطوط هوایی سها (سازمان هواپیمایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) شرکت در پروژه های دولتی در راستای امور مهندسی و تأسیساتی، افزایش کارایی و استخراج از معادن تحت پوشش از قبیل نمک سمنان که نیازمندیهای صنایع نفتی و پتروشیمی کشور را مرتفع و پشتیبانی می نماید، ازدیاد بازده صنایع فلزی (ریخته گری ـ تراش و…) و دریافت سفارش به منظور رفع نیازمندیهای دولتی، نظامی و خصوصی.

منصور ستاری-Www.Funjoo_Ir_فان جو

شهیدستاری منطقی ترین راه را برای کاهش اثرات محدودیت اعتباری و روبرویی با شرایط پس از جنگ انتخاب نمود و آن خودکفایی هرچه بیشتر نیروی هوایی بود. بدینوسیله علاوه بر آنکه از خروج اعتبارات نیروی هوایی جلوگیری می کرد توان تولیدی و خدماتی را افزایش داده و درآمدهای حاصل از این قبیل فعالیت ها را همواره تحت کنترل و نظارت دقیق قرارداد که به عنوان پشتوانه ای برای اجرای برنامه های سازندگی موردبهره برداری قرارگرفت.

شهیدستاری با کمک فرماندهان و پرسنل عزیز نیروی هوایی پروژه های بلندمدت را طراحی نمود که یکی پس از دیگری جامه عمل می پوشد. یکی از این پروژه ها بعد از شهادت ایشان هواپیمای جنگی آذرخش بود که با حضور رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد.

به هر تقدیر سرلشگر شهیدمنصور ستاری با حمایت پرسنل از جان گذشته نیروی هوایی آنچه درتوان داشت در طبق اخلاص نهاده و به پیشگاه ملت ایران تقدیم نمود و امروز به خیل شهیدانی پیوسته است که همواره در فراق آنها می سوخت. روح حماسی او از همان پهنه آسمان نیلگونی که مأوای همیشگی او و یارانش بود به ملکوت اعلی عروج کرد تا درکنار امام و فرمانده خود آرام گیرد.

 

mansour-sattary-funjoo-ir-2 mansour-sattary-funjoo-ir-3 بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور,Thk[,,فانجو, منصور ستاری نابغه نیروی هوایی + علت شهادت,بیوگرافی منصور ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,شهید ستاری ,همسر شهید ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,عکس حمیده پیاهور,

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور,Thk[,,فانجو, منصور ستاری نابغه نیروی هوایی + علت شهادت,بیوگرافی منصور ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,شهید ستاری ,همسر شهید ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,عکس حمیده پیاهور,

منصور ستاری
محل تولدولی آباد، قرچک
تاریخ تولد۲۹ اردیبهشت ۱۳۲۷
محل مرگفرودگاه شهید بهشتی اصفهان
سانحه هوایی به همراه فرماندهان نیرویی هوایی ارتش
تاریخ مرگ۱۵ دی ۱۳۷۳
تابعیتایران ایرانی
نیروIIAF-Seal.svg نیروی هوایی شاهنشاهی
IRI.Army Air Force Seal.svg نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
طول خدمت۱۵ سال
درجه19- سرلشگر--IRIAF.png سرلشکر
فرماندهی*معاونت پدافند نیروی هوایی
*معاونت طرح و برنامه
*فرمانده نیروی هوایی ارتش
جنگ‌هاجنگ ایران و عراق
کارهای مهمتأسیس دانشکده پرواز (خلبانی)
تأسیس دانشگاه هوافضا
تأسیس دانشکده پرستاری و مرکز پاتولوژی نیروی هوایی
ایجاد شبکه دیده‌بانی
ایجاد خطوط هوایی ساها
کارهای دیگرافسر کنترل شکاری نیروی هوایی
فرمانده عملیات اسکورت هوایی نفت‌کش‌های ایران تا دریای عمان در طول جنگ نفت‌کش‌ها
تخصص‌های دیگرمتخصص کنترل رادار

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور

منبع: فان جو,  shahid-satari.blogfa.com     hamshahrionline.ir

بیوگرافی کامل منصور ستاری +عکس همسرش حمیده پیاهور,Thk[,,فانجو,  منصور ستاری نابغه نیروی هوایی + علت شهادت,بیوگرافی منصور ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,شهید ستاری ,همسر شهید ستاری,بیوگرافی حمیده پیاهور,عکس حمیده پیاهور,اخرین پست مرتبط

سلفی دیدنی مازیار فلاحی با سروش صحت + عکس

سلفی دیدنی مازیار فلاحی با سروش صحت + عکس سلفی دیدنی مازیار فلاحی با سروش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *