خرید هاست و سرور مجازی _ جوان سرور
خانه » سینما » اخبار سینما » پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس


کوچک کننده و فرم دهنده بيني Nose Up ساعت بند چرم اليزابت تخفيف ويژه فقط 15 هزار تومان عينک آفتابي Louis vuitton فقط 30 هزار تومان ساعت گوچي gucci دستبندي نگين دار فقط 15 هزار تومان ساعت طرح رولکس نقره اي فقط 20 هزار تومان  ساعت كاسيو تيتان طرح EDIFICE 554 فقط 55 هزار تومان  گردنبند مرغ آمين فقط 20 هزار تومان عينک خلباني شيشه آبي فقط 28 هزار تومان

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس

فریدون جیرانی کارگردان و منتقد سینما در یادداشتی به تعریف از جناب خان پرداخت و پیشنهاد سینمایی به این عروسک داد.

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس,فان جو,فریدون جیرانی , جناب خان , عروسک جناب خان , کلاه قرمزیو سروناز , مدرسه موش ها , محمد بحرانی , صدا پیشه جناب خان ,

 

یادداشت فریدون جیرانی برای جناب خان

فریدون جیرانی به تازگی در یادداشتی با عنوان از جمع عروسک ها تا عروسک تنها درباره جناب خان مطالب جالبی نوشته که در ادامه می خوانید.

این کارگردان سینما و تلویزیون در ابتدای این یادداشت آورده است:
«ورود عروسک ها به برنامه های تلویزیون اگر چه مسبوق به سابقه بود و قبل از انقلاب کارهای عروسکی راه افتاده بود، اما در دهه ی ۶۰ عروسک ها بهانه ای شدند تا تلویزیون خشک و عبوس آن روزها را تغییر دهند. زمان جنگ بود و مسئولان تلویزیون از تولید برنامه های شاد پرهیز داشتند و اصلا در آن تاریخ محدوده ی برنامه های شاد روشن نبود. در چنین وضعیتی عروسک هایی از دل جُنگی بیرون آمدند که مجموعه ی “مدرسه ی موش ها” را شکل دادند، ترانه را با اندکی حرکات موزون با عروسک آوردند، آن هم در فضایی که واژه “ترانه” در رادیو و تلویزیون گفته نمی شد. ترانه ای که در مدرسه ی موش ها خوانده شد، گر چه شعر ساده ای برای بچه ها داشت اما ریتم تند موسیقی آن می توانست همراه با حرکات نیمه موزون عروسک ها، بچه ها را برقصاند، شادی که مجموعه ی مدرسه موش ها و بعد فیلم “شهر موش ها” با عروسک ها آوردند گر چه کنترل شده بود، اما در آن تاریخ، در آغاز دهه ی ۶۰ اتفاق مهمی بود، چرا که رادیو و تلویزیون آن قدر احتیاط می کرد که واژه ی “سرود” را به جای ترانه به کار می برد.»

فریدون جیرانی

فریدون جیرانی یادآور شد:

«درست در آغاز دهه ی ۷۰ عروسکی که از دل برنامه ی جقجقه و فرفره بیرون آمد، بیش از یک دهه مردم و بچه ها را سرگرم کرد. عروسکی که راه گریزی می شد برای عبور از ممیزی های تلویزیون و سینما که بعد از تغییر وزیر ارشاد و مدیرعامل تلویزیون سخت تر شده بود. عروسکی که باز فضای تلویزیون و بعد سینما را بازتر کرد. فقط کلاه قرمزی در آغاز آن دهه می توانست آوازی شبیه آواز “فردین” در اتوبوس بخواند و بچه ها را در سالن سینما به دست زدن وادارد، آن هم در شرایطی که در مراسمی اگر دست می زدند یک نوع اعتراض بود به کسانی که مخالف دست زدن بودند.

نمی توان خلاقیتی که پشت شکل گیری این عروسک ها وجود داشت و بعد تخیلی که در نگارش متن و صداپیشه گان عروسک ها دیده می شد نادیده گرفت. این خلاقیت و تخیل قابل تحسین حتماً در موفقیت عروسک ها نقش اساسی داشته است. اما وقتی در دوره ی اصلاحات کلاه قرمزی از شرایط تاثیر نگرفت و فیلم ساخته شده در این دوران (کلاه قرمزی و سروناز) ارجحیتی بر “کلاه قرمزی و پسرخاله” تولید قبل از اصلاحات نداشت، این تحلیل را که عروسک ها از دل ممیزی بیرون آمدند و محصول محدودیت ها هستند، بیشتر جا انداخت. بویژه اینکه تنوع عروسک ها در کلاه قرمزی بعد از دوره ی اصلاحات شکل گرفت و مهم تر از آن تحول برنامه همراه این تنوع در بسته ترین شرایط تلویزیون اتفاق افتاد. بعد از وقایع سال ۸۸ تلویزیون احتیاط های خود را چند برابر کرد. در چنین شرایطی خلاقیتی قابل تحسین در کنار هم قرار دادن عروسک ها در برنامه ای که برای کودکان ساخته شده بود، بزرگسالان را نیز کنار کودکان نشاند. دیگر عروسک ها تنها ترانه نمی خواندند و حرکات موزون انجام نمی دادند، آن ها حرف های خانوادگی را به نمایش می گذاشتند. برخوردهایی که ساده بود اما در همان شکل ساده عمقی به یک برنامه عروسکی بخشیده بود. در دل این تحول، حرفه صداپیشگی رشد سریع کرد و آمدند صداهایی که به عروسک های کنار کلاه قرمزی جان تازه دادند.»

کلاه قرمزی و سروناز

جیرانی سپس درباره عروسک جناب خان چنین نوشته است:

«هیچکس فکر نمی کرد عروسکی که از برنامه ی ناموفق “کوچه مروارید” به “خندوانه” می آید، بتواند نبض برنامه را در اختیار گیرد و بر محبوبیت برنامه بیفزاید و بشود آیتم جذاب برنامه. تردیدی نیست که در آن تاریخ برنامه ی خندوانه داشت به یک برنامه ی مهم و تاثیرگذار تبدیل می شد. که حضور در یک برنامه ی مهم و تاثیرگذار می توانست به موفقیت شرکت کننده اضافه کند، اما حضوری موثر نه هر حضوری. عروسکی که از کوچه مروارید به نام “جناب خان” به خندوانه آمد، در همان برنامه نخست توانست برای خود هویتی دست و پا کند. این هویت با استفاده ی درست از لهجه ی جنوبی، سادگی و لاف جنوبی ها توأماً، آواز جنوبی با خنده های بسیار بامزه به دست آمد. شوخی های مناسب با اسم “رامبد” که مجری برنامه بود و اسم برنامه، هویت عروسک را با شروعی خوب تکمیل کرد. شروعی که حکایت از هوش و درایت صداپیشه ی عروسک داشت که می دانست آغاز دهه ی ۹۰ است و برنامه ای است کاملا متفاوت از همه ی برنامه ها و باید به روزتر از بقیه عروسک های پیشین عمل کند. ورود عروسک جناب خان به برنامه ی خندوانه شکل افتتاحیه ی یک فیلم جذاب را داشت که در همان دقایق اول قهرمانش را خوب معرفی می کرد.»

به اعتقاد نگارنده این یادداشت آنچه عروسک “جناب خان” را متفاوت می کرد، شکل و فرم برنامه ای بود که اصلا به اتکای حضور عروسک طراحی نشده بود.

محمد بحرانی و جناب خان

جیرانی در ادامه این جمله نوشته است: 

«”مدرسه موش ها” و “کلاه قرمزی” اصلا برنامه هایی متکی به عروسک یا عروسک ها بودند. به همین دلیل عروسک خندوانه در عین اینکه می خواست با شوخی و خنده و آواز شباهت هایی با عروسک های ماقبل خودش داشته باشد، اما دیگر عروسکی نبود که به خاطر عبور از ممیزی وارد فانتزی شود، بلکه عروسکی بود جدی، باهویت و به روز، که وظیفه اش عبور از خطوط قرمز ممیزی های تلویزیون نبود که برنامه ی خندوانه اصلا از این خطوط قرمز عبور کرده بود.

محمد بحرانی” صداپیشه عروسک “جناب خان” متولد ۱۳۶۰ است و لیسانس بازیگری دارد و فوق لیسانس کارگردانی. در چند فیلم بازی کرد. که البته نقش هایش مهم نبوده است. اما صدایش در کلاه قرمزی به جای ببعی و آقوی همسایه در ذهن ها مانده است. عروسک جناب خان با مجموعه ی “کوچه مروارید” به تهیه کنندگی و کارگردانی “سعید سالارزهی” معرفی شده است. مجموعه ای نوشته ی محمد نادری که برای نمایش خانگی با شرکت رامبد جوان و علیرضا خمسه در سال ۹۳ برای شبکه نمایش خانگی ساخته شده است. این مجموعه که برای مخاطبان کودک و نوجوان تولید شده عروسک های مختلف داشته که یکی از عروسک های آن جناب خان بوده است. محمد بحرانی چهره ی بسیار مستعدی است که بیشتر از جناب خان می توان روی او سرمایه گذاری کرد و این عروسک موفق را در کارهای بیشتری حتی سینما به کار گرفت.»

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان

منبع : ایسنا – / ک  نمناک

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس

پیشنهاد سینمایی فریدون جیرانی به جناب خان +عکس,فان جو,فریدون جیرانی , جناب خان , عروسک جناب خان , کلاه قرمزیو سروناز , مدرسه موش ها , محمد بحرانی , صدا پیشه جناب خان ,

پیشنهاد ما

اخبار سرگرمی, سرگرمی, عکس بازیگر زن, مهناز افشار, باران کوثری, نگار جواهریان, عاطفه رضوی, تهمینه میلانی, بازیگر زن, کارگردان, خانه سینما

اسامی بهترین بازیگران زن سینمای ایران

اسامی بهترین بازیگران زن سینمای ایران اسامی بهترین بازیگران زن سینمای ایران     اسامی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *