خرید هاست و سرور مجازی _ جوان سرور
خانه » سلامت » منظور از «اختلال هویت جنسیتی» چیست ؟


کوچک کننده و فرم دهنده بيني Nose Up ساعت بند چرم اليزابت تخفيف ويژه فقط 15 هزار تومان عينک آفتابي Louis vuitton فقط 30 هزار تومان ساعت گوچي gucci دستبندي نگين دار فقط 15 هزار تومان ساعت طرح رولکس نقره اي فقط 20 هزار تومان  ساعت كاسيو تيتان طرح EDIFICE 554 فقط 55 هزار تومان  گردنبند مرغ آمين فقط 20 هزار تومان عينک خلباني شيشه آبي فقط 28 هزار تومان

منظور از «اختلال هویت جنسیتی» چیست ؟

منظور از «اختلال هویت جنسیتی» چیست ؟

منظور از «اختلال هویت جنسیتی» چیست ؟

تا به حال به واژه «اختلال هویت جنسی» برخورده‌اید؟ می‌دانید منظور از آن چیست؟ تا به حال فکر کرده‌اید اگر شخصی درگیر این نوع از اختلال باشد، ‌چطور با این مسأله کنار می‌آید یا حضور چنین فردی چه تاثیری بر اطرافیان، ‌خانواده و جامعه خواهد گذاشت؟
روزنامه شهروند: تا به حال به واژه «اختلال هویت جنسی» برخورده‌اید؟ می‌دانید منظور از آن چیست؟ تا به حال فکر کرده‌اید اگر شخصی درگیر این نوع از اختلال باشد، ‌چطور با این مسأله کنار می‌آید یا حضور چنین فردی چه تاثیری بر اطرافیان، ‌خانواده و جامعه خواهد گذاشت؟ هویت جنسی درواقع به پنداره و درک ما از زن یا مرد بودنمان ورای داشتن ظاهر فیزیکی زنانه یا مردانه اطلاق می‌شود. درحقیقت این‌که ما خودمان را صرف‌نظر از اندام‌های مردانه یا زنانه چگونه می‌بینیم (زن یا مرد) هویت جنسی خواهد بود و اما اختلال هویت جنسی به حالتی اطلاق می‌شود که بین جنسیت پذیرفته شده فرد با هویت جنسی وی، تضاد و مغایرت ایجاد می‌شود.

افرادی که دارای اختلال هویت جنسی هستند نسبت به جنسیتی که دارند احساس ناراحتی و نارضایتی دارند و برای مثال تصور می‌کنند که زنی درقالب مرد هستند یا مردی درقالب زن. همین احساسات باعث می‌شود که افراد دوست داشته باشند مانند جنس مخالف رفتار کنند، لباس بپوشند و در فعالیت‌های اجتماعی و… مشارکت داشته باشند. این قبیل احساسات حتی اگر فرد اندام‌های جنسی مردانه یا زنانه داشته باشد، بازهم به قوت خود باقی می‌ماند.

آینه‌های روبه‌رو؛ ‌اختلال هویت جنسی و طرد از خانواده

به‌طورکلی و براساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلال هویت‌جنسی به‌عنوان داشتن رفتارهای متضاد با جنسیت (مانند پوشیدن لباس‌های جنس مخالف، بازی با جنس مخالف و…) تعریف شده است. بنابراین افرادی درگیر با این نوع اختلال با فشار اجتماعی ناشی از رفتار متضادشان با دیگران رنج می‌برند و این اتفاق زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که نه فرد و نه اطرافیان شناخت درستی از اختلال هویت‌جنسیتی ندارند و گاهی این اختلال ممکن است به طرد شدن فرد از خانواده منجر شود.

پژوهشگران عوامل اجتماعی و روانشناختی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در ایجاد اختلال هویت جنسی در نظر می‌گیرند. عده‌ای معتقدند، همان‌طور که محیط می‌تواند بر تعیین نقش جنسی ما تأثیر بگذارد می‌تواند بر تعیین هویت جنسی ما نیز تاثیرگذار باشد. تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی در جوامع مختلف و میزان پذیرفتن یا رد رفتارهای خاص توسط جوامع می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد.

گزارشات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد، نوع واکنش خانواده‌ها به داشتن رفتارهای متضاد فرزندانشان ممکن است در این زمینه نقش مهمی داشته باشد. برای مثال، والدینی که رفتارهای پسرانه دخترشان را منع نمی‌کنند یا رفتارهای دخترانه پسرشان را منع نمی‌کنند، ممکن است به تقویت و پذیرش این رفتارها در فرزندان خود کمک کنند یا حتی آنها را تشویق کنند. به‌عنوان مثال، ممکن است رفتار خاصی از نظر خانواده جالب به نظر بیاید اما در تضاد با هویت جنسی واقعی کودک باشد.

بهزیستی، ‌حمایتگر افراد مبتلا

اما چگونه باید به فردی که دچار این اختلال شده است، کمک کرد تا دچار طرد از خانواده و به دنبال آن، ‌جامعه ‌نشود؟ یکی از نهاد‌های حمایتگر در این زمینه، سازمان بهزیستی است. سازمان بهزیستی کشور با هدف ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان به اختلال هویت جنسی از طریق ارایه حمایت‌های اجتماعی و روانشناختی و همچنین اطلاع‌رسانی و ارایه آموزش‌های مرتبط با این اختلال به مبتلایان، خانواده‌های آنان و جامعه، فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند.

افراد متقاضی جهت قرارگرفتن در چرخه حمایتگری سازمان بهزیستی و دریافت خدمات این سازمان می‌توانند با مراجعه به صورت خودمعرف به مراکز مداخله در بحران‌های اجتماعی یا معرفی از سوی سازمان‌ها، نهادها، مراکز درمانی و… به مرکز مداخله در بحران‌های اجتماعی مراجعه کرده یا از طرف سازمان‌ها و نهادهای دیگر، پزشکان، روانشناسان و… به این مراکز معرفی شوند. متقاضیان باید ابتدا فرم پذیرش را توسط مسئول‌پذیرش تکمیل کنند و تشکیل پرونده ‌دهند و سپس به سایر واحدهای تخصصی (روانشناسی و مددکاری) ارجاع شوند و پس از پذیرش نیز مراجعه‌کنندگان توسط تیم تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

آینه‌های روبه‌رو؛ ‌اختلال هویت جنسی و طرد از خانواده

ارزیابی روانشناختی توسط روانشناسان از کلیه مراجعان دارای اختلال هویت‌جنسی یا افرادی که مشکوک به اختلالات فوق هستند، انجام می‌گیرد و هدف از این ارزیابی‌ها بررسی وضع روانشناختی فعلی مراجعان از نظر وجود اختلال هویت‌جنسی و سایر اختلالات و علایم روانپزشکی همراه با آنان است. مددکار اجتماعی از طریق مصاحبه، مشاوره و… نسبت به ارزیابی فردی، خانوادگی و اجتماعی مراجعان اقدام می‌کند و ارزیابی‌های روانپزشکی نیز در صورتی که مراجعان فاقد مدارک تشخیصی دال بر اختلال هویت جنسی باشند به‌منظور تشخیص دقیق‌تر صورت می‌گیرد.

پس از اتمام اقدامات تخصصی و آمادگی افراد برای بازگشت به زندگی اجتماعی با نظر تیم تخصصی فرد ترخیص می‌شود و پس از آن مددکار اجتماعی موظف است به‌مدت یک‌سال حداقل ٢ بار از وضع مراجعان ترخیص شده مطلع شود و سرکشی‌های لازم را انجام و طی گزارشی وضع فرد را به تیم تخصصی اطلاع دهد که در صورت نیاز به ارایه خدمات مکمل، این خدمات نیز به فرد ارایه خواهد شد.

جای خالی بیمه‌ها

این بیماری که معمولا از طریق روش‌های درمانی پزشکی، روانشناختی، رفتار درمانی و جراحی قابل پیگیری و درمان است، مشکلاتی را نیز به همراه دارد. شاید یکی دیگر از مسائلی که درمان بیماری اختلال هویت جنسی را دچار مشکل می‌سازد، هزینه‌های بسیار بالای آن است که علاوه‌بر پذیرش اجتماعی، ‌مانعی دیگر در راه درمان محسوب می‌شود.

درمان بیماری اختلال هویت جنسی به‌رغم بار مالی زیادی که دارد، تحت‌پوشش بیمه قرار نگرفته است. از هر ١٢‌ هزار مرد، یک‌نفر و از هر ٣٠‌هزار زن، یک‌نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و انجام عمل جراحی برای هویت بخشی جنسی، بسیار پر هزینه است.

بنابراین برای درمان این بیماری از یک‌سو به تغییر نگرش فرد، ‌خانواده و جامعه در این رابطه نیازمندیم و از سویی دیگر لزوم پوشش بیمه‌ای در این زمینه احساس می شود.

«آینه‌های روبه‌رو»‌، ‌نگاهی به یک مساله

فیلم آینه‌های روبه‌رو به کارگردانی نگار آذربایجانی، اولین فیلم سینمایی درباره موضوع تغییر جنسیت و تراجنسی در ایران است. نخستین تجربه ساخت فیلم بلند نگار آذربایجانی، داستانی جدید را در بستر اجتماع روایت می‌کند، داستان فیلم روایت زندگی دو دختر جوان در تهران است که طی یک اتفاق با هم آشنا می‌شوند. فیلم با داستان زندگی رعنا، زن جوان و معتقدی آغاز می‌شود که شوهرش صادق به‌دلیل بدهی راهی زندان شده و حال او مجبور است با مسافرکشی مخفیانه هزینه‌های زندگی‌اش را تأمین کند اما با سوار کردن آدینه به ماشینش به‌عنوان یک مسافر درگیر داستان زندگی این شخص که دارای اختلال هویت جنسی است، می‌شود. او پیش از این حتی نامی از این اختلال نشنیده است. رعنا ابتدا مانند بسیاری دیگر از افراد نسبت به شرایط آدینه موضع منفی می‌گیرد اما با گذشت زمان و آشنایی بیشتر با مشکلش با وی همراه می‌شود.

آینه‌های روبه‌رو؛ ‌اختلال هویت جنسی و طرد از خانواده

شاید نقطه قوت این فیلم، ‌پرداختن به موضوعی باشد که چندان مورد پذیرش همگان نیست. نحوه برخورد جامعه با آدینه به‌عنوان یک فرد مبتلا به این اختلال و حتی طرد شدن او از سمت خانواده و بیان مشکلاتی که چنین افرادی با آن درگیر می‌شوند، تصویری مناسب از شرایط و مسائل این افراد به مخاطب منتقل می‌کند.

فیلم آینه‌های روبه‌رو، ‌افرادی را به نشان می دهد که ناخواسته دچار بیماری اختلال هویت جنسی شده‌اند و برای درمان این بیماری و خروج از طرد و انزوای اجتماعی به حمایت‌های همه‌جانبه نیاز دارند.

منظور از «اختلال هویت جنسیتی» چیست؟ اختلال هویت جنسی،آینه های روبرو،تراجنسی

منبع:فان جو،،برترین ها





پیشنهاد ما

نکاتی برای داشتن روزه ای راحت بدون تشنه و گرسنه شدن

نکاتی برای داشتن روزه ای راحت بدون تشنه و گرسنه شدن

نکاتی برای داشتن روزه ای راحت بدون تشنه و گرسنه شدن نکاتی برای داشتن روزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *